PUBLIKACJE

Jakie umiejętności ma kandydat idealny? Które kompetencje najbardziej przydają się na rynku pracy? Czego tak właściwie wymagają pracodawcy?

Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym raporcie „Studenci a wymagania na rynku pracy”! Porusza on temat preferencji pracodawców względem umiejętności swoich potencjalnych pracowników młodego pokolenia.

Opublikowany przez Stowarzyszenie KoLiber Sobota, 31 października 2020

Eksperci Centrum Analiz KoLibra przeanalizowali niespełna tysiąc ogłoszeń rekrutacyjnych pod kątem umiejętności, jakich wymagają pracodawcy. Przeprowadzili także badanie ankietowe wśród przedsiębiorców, aby dowiedzieć się, jakie kompetencje ma kandydat idealny.

W naszym założeniu, wyniki tych badań mają stanowić wskazówkę dla młodych pracowników, na co powinni zwracać uwagę przy rozwijaniu własnych umiejętności. Jest to też dla nich możliwość poznania istniejących potrzeb rynkowych, a tym samym przygotowania się do pełnionych w przyszłości ról zawodowych.

– Raport który trzymam w dłoni nie jest jedynym owocem naszego projektu, na jego podstawie powstał program ośmiogodzinnych warsztatów, które odbędą się w formie online. Warsztaty będą dotyczyły między innymi tego jak sobie radzić ze stresem w pracy albo jak myśleć analitycznie lub jak planować swoją karierę zawodową – powiedział Kamil Ratajczyk, koordynator główny projektu.

Synteza zgłaszanych przez poszczególne branże wymogów co do profilu i posiadanych umiejętności kandydatów, jak również zaprezentowany profil ogólny „idealnego kandydata”, dysponującego umiejętnościami niezbędnymi w zdecydowanej większości sektorów gospodarki, pozwoli studentom na trafniejsze dopasowanie własnej formy kształcenia do oczekiwań pracodawców.

– Badania ankietowe potwierdziły wyniki naszych badań przeprowadzonych na poziomie ankiet i wskazały cztery obszary, które są kluczowe w kwestii nieustannego ich podnoszenie. To dodatkowe umiejętności – konkretne kursy, szkolenia, certyfikaty. Co ciekawe, z naszej analizy wynika, że pracodawcy nie boją się zatrudniać osoby który mają wyższy stopień naukowy. Bardzo istotne jest zdobyte doświadczenie, tak aby te umiejętności podnosić i szkolić się w sposób samodzielny. Pracodawcy wskazywali w ankietach, że są chętni przyjmować studentów, uczniów, adeptów, młodych pracowników. Co do języka obcego – ważny jest poziom C1 albo znajomość komunikatywna. Warto mieć też na uwadze drugi język, aczkolwiek jest to zależne od specyfiki firmy, konkretnych przedsiębiorstw i stanowisk. Należy również zwrócić uwagę na kompetencje miękkie, które są kluczowe przede wszystkim w pracy zespołowej. Warto też zauważyć, że brak edukacji psychologicznej w szkole czy na uczelniach czasami rzutuje na to, że nie umiemy zrozumieć emocji innych, co utrudnia nam współpracę:– mówił Bartłomiej Baran, autor raportu „Studenci a wymagania rynku pracy”.

Wierzymy jednocześnie, że dzięki zaangażowaniu uczelni wskazane w raporcie konkluzje wpłyną na realizowaną metodykę nauczania oraz dostosowanie bieżącej oferty edukacyjnej do oczekiwań biznesu.

 Z nieukrywaną dumą mogę ogłosić, że Centrum Analiz Stowarzyszenia KoLiber coraz dynamiczniej się rozrasta, że ten raport który dziś prezentujemy jest już częścią pewnej większej całości na którą pracujemy od lipca tego roku. Tym samym polskie środowisko konserwatywno-liberalne wzbogaciło się o profesjonalny think-tank, który od praktycznej strony promuje wartości KoLibra – dodał Karol Handzel, Prezes Stowarzyszenia KoLiber.

Zapraszamy do lektury raportu i obejrzenia nagrania z konferencji.

RAPORT “STUDENCI A WYMAGANIA NA RYNKU PRACY” (PDF)