Ludzie, „którzy nic innego nie umieli zrobić, albo niewiele poza złożeniem karabinu i oddaniem z niego strzału i użyciem kolby, żeby komuś przyłożyć”. Tak na antenie „Radia Dla Ciebie” w dniu, w którym było obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówił historyk dr Marcin Zaremba z Uniwersytetu Warszawskiego. Opozycyjną działalność polskich bohaterów nazwał też „plagą przestępczości”*.
Na szczęście mamy dziś wolność słowa. Każdy może pisać i mówić co chce. Jednak tych którzy chcieliby usłyszeć jak było naprawdę zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim organizowane w ramach projektu Koliber-Historia.
Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Józef Kuraś „Ogień”, Witold Pilecki, Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój, Józef Franczak “Lalek” i tysiące innych żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 roku zasługuje na prawdę i pamięć.

Nasz prelegent odpowie na pytanie czy akcje podziemia zbrojnego po 1945 powinniśmy nazywać powstaniem? Ilu było “Żołnierzy Wyklętych”. Jakie były główne organizacje i komu podlegały? Jakie były ich sukcesy, oczekiwania i porażki oraz przede wszystkim jakie były realia, w których przyszło im działać.

Oprócz opowiedzenia historii postaramy się poruszyć tematy kontrowersyjne. Zapytamy jak to było z tą przestępczością czy antysemityzmem.

Koliber odkłamuje historię. Warto w tym uczestniczyć.

Spotkanie odbędzie się 3. Kwietnia. Swoją obecnością zaszczyci nas Tadeusz Płużański – historyk, dziennikarz i publicysta. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Jest autorem m.in. książek: „Bestie: mordercy Polaków, Oprawcy zbrodnie bez kary” oraz „Bestie 2”, które są reportażem dotyczącym funkcjonariuszy stalinowskich.

Spotykamy się 03.04 o godzinie 19:00. Dokładny adres lokalu to: ul. Zgoda 4, m 6, klatka 1, III piętro, 00-018 Warszawa.

Zapraszamy!

*Cytat za Fronda.pl