W najbliższy czwartek, 1 grudnia zapraszamy na kolejne spotkanie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber. W tym tygodniu będziemy dyskutować o XIX wiecznej historii USA.

Temat wojny secesyjnej do dnia dzisiejszego jest obecny w amerykańskim społeczeństwie. Pojawia się on także we współczesnej debacie publicznej, czego dowodzą choćby zeszłoroczne kontrowersje dotyczące flagi Konfederatów.

Jednak czy ideologiczne hasła nie zatarły wszystkich niuansów tego wydarzenia? Zdaje się, że ta wojna wynikała bardziej z problemów ekonomicznych oraz z różnic zapatrywań co do kształtu USA. Sprawa zniesienia niewolnictwa była tu marginalna. Sam dowódca sił Unii Ulysses Grant przyznał po latach, że gdyby wiedział o co toczy się ta wojna, to stanąłby w niej po przeciwnej stronie.

Za co zatem ginęli żołnierze Unii? Odpowiedź na to pytanie przybliży nam Michał Mydłowski, pracownik naukowy Instytutu Historycznego UW, specjalista w zakresie historii XIX wiecznych Stanów Zjednoczonych.

Spotykanie odbędzie się w Centrum Kulturalnemu „Sanacja”, przy ulicy Zgoda 4. Rozpoczynamy od godziny 18.30. W dowód uznania za udzieloną gościnę, zapraszamy do korzystania z oferty tego lokalu.