W najbliższy wtorek KoLiber Historia ma przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone jednemu z ważniejszych XIX wiecznych myślicieli politycznych. Alexis de Tocqueville był podróżnikiem, socjologiem i politykiem. Jego analizy demokratycznego społeczeństwa amerykańskiego, czy przyczyn wybuchu rewolucji francuskiej do dziś są obowiązkowymi pozycjami dla wszystkich zainteresowanych historią lub politologią.

Nie da się ukryć, że dorobek Tocqueville’a ma duże znaczenie dla idei, która przyświeca Stowarzyszeniu KoLiber. Nieprzypadkowo książka poświęcona naszej organizacji zaczyna się od słów francuskiego myśliciela: „Stworzyłem sobie ideę wolności umiarkowanej, statecznej i powściąganej wierzeniami, obyczajami i prawami, zachwyciłem się powabami tej wolności i stała się ona namiętnością mojego życia”.

Spotkanie poprowadzi pani profesor Małgorzata Karpińska – badaczka historii społecznej XIX wieku oraz dziejów parlamentaryzmu. Wykładowca w Instytucie Historycznym UW oraz członek redakcji „Przeglądu Historycznego”. Ponadto, autorka pracy naukowej o podróży Tocqueville’a do Algierii. Pani profesor opowie nam o dorobku tego francuskiego myśliciela oraz rezonansie, jakim obił się on w świecie intelektualnym.

Zaznaczamy raz jeszcze, że to spotkanie KoLibra Historii odbędzie się we wtorek. Miejscem spotkania będzie warszawska siedziba Stowarzyszenia KoLiber przy ulicy Zgoda 4/6. Zaczynamy o godzinie 19.00.

Zapraszamy!