Koliber Historia zaprasza na kolejne spotkanie czwartkowe na Zgodzie.

W tym miesiącu naszym gościem będzie Robert Kaczmarek, jeden z najaktywniejszych producentów filmów historycznych. Od ukończenia łódzkiej szkoły filmowej w 1989 zrealizował projekty o dużej wartości dydaktycznej. W ubiegłym roku podczas VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni został nagrodzony „Platynowym Opornikiem”.

Pokusić się można o drobne streszczenie dorobku naszego gościa. Wśród jego produkcji można wymienić serię „Errata do Biografii”. „Errata” poświęcona była mało znanym faktom z życia takich polskich literatów jak Melchior Wańkowicz, Władysław Broniewski czy Sergiusz Piasecki. Film biograficzny „Do Wolnego Świata” poświęcony jest postaci Jana Krok-Paszkowskiego, który przez wiele lat był współpracownikiem Radia Wolna Europa oraz Sekcji Polskiej radia BBC. Dokument „Betar” jest przedstawieniem historii owej młodzieżowej organizacji żydowskiej, która jest rzadko obecna w świadomości historycznej polskiego społeczeństwa. Głośniejsze projekty Roberta Kaczmarka to oczywiście „Tata Kazika” – film o Stanisławie Staszewskim, ojcu znanego wokalisty oraz oczywiście „Towarzysz Generał” – biografia Wojciecha Jaruzelskiego. Ostatnie projekty naszego gościa to wieloczęściowa seria o historii Rosji w XX wieku: „Transformacja” oraz film o powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku: „Tora i Miecz”.

Nasz gość opowie o swojej pracy nad tymi filmami historycznymi. Oczywiście nie pominie kwestii niekiedy zaskakujących wyników badań, jakie przeprowadzał przed przystępowaniem do kolejnych produkcji. Zgodnie z przyjętą konwencją naszych spotkań po prelekcji, zawsze przewidziany jest czas na pytania ze strony słuchaczy.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 15.X w siedzibie Stowarzyszenia KoLiber przy ulicy Zgoda 4, m.6.